TC 3600 Management Roster

Transportation, Construction, Electronic Commerce, Agriculture, National Security and License and Review

 

Wendy Garber, Director

571-272-5150

Tariq Hafiz, Director

571-272-5350

James Trammel, Director

571-272-6712

Kathy Matecki, Director

571-272-5250

Rinaldi Rada, Director

571-272-5050

 
Telephone
Donnaill Feaster,  Secretary 571-272-1812
Teresa White, Administrative Officer 571-272-0663
Technical Support Staff  
Leland Watkins - Head Supervisory Legal Instruments Examiner 571-272-1063
Lisa Wright - Supervisory Legal Instruments Examiner Team 1 and 2 571-272-1643
Wanda Brown - Supervisory Legal Instruments Examiner Team 3 and 4 571-272-6577
Training Quality Assurance Specialists (TQAS)  
Shadi Baniani 571-272-5745
Mikado Buiz 571-272-6578
Brodie Follman 571-272-1169
Marc Jimenez 571-272-4530
Terri Luu 571-272-7045
Lanna Mai 571-272-6914
Vincent Millin, Appeal Conference Specialist for 3620, 3680, 3690 571-272-6747
Jamisue Plucinski (3620, 3680, 3690) 571-272-6811
Robert Weinhardt, Business Practice Specialist for 3620, 3680, 3690 571-272-6633

Return to Top

3610 Surface Transportation

Art Unit
Supervisory Patent Examiner (SPE)
Telephone
3611 Joseph Rocca 571-272-5191
3612 D. Glenn Dayoan 571-272-6659
3616 Paul Dickson 571-272-7742
3617 S. Joseph Morano 571-272-6684
3618 J. Allen Shriver

303-297-4337

Return to Top

3620 Business Methods - Incentive Programs, Coupons; Operations Research; Electronic Shopping; Health Care; Point of Sale, Inventory, Accounting; Cost/Price, Reservations, Shipping and Transportation; Business Processing

Art Unit
Supervisory Patent Examiner (SPE)
Telephone
3621 Rutao Wu 571-272-3136
3622 Peter Choi 571-272-6971
3623 Beth Boswell 571-272-6737
Matthew Gart 571-272-3955
3624 Anita Coupe 571-270-3614
Christine Behncke 571-272-8103
3625 Jeffrey Smith 571-272-6763
Maria Thein 571-272-6764
3626 Robert Morgan 571-272-6773
Janice Mooneyham 571-272-6805
3627 Ryan Zeender 571-272-6790
3628 Shannon Campbell 571-270-5587
Kevin Flynn 571-270-3108
3629 Lynda Jasmin 571-272-6782

Return to Top

3630 Static Structures, Supports and Furniture

Art Unit
Supervisory Patent Examiner (SPE)
Telephone
3631 Jonathan Liu 571-272-8227
3632 Terrell Mckinnon 571-272-4797
3633 Brian Glessner 571-272-6754
3634 Katherine Mitchell 571-272-7069
3635 Joshua Michener 571-272-1467
3636 David Dunn 571-272-6670
3637 Daniel Troy 571-270-3742
3638 Charles Fox 571-272-6923

Return to Top

3640 Aeronautics, Agriculture, Fishing, Trapping, Vermin Destroying, Plant and Animal Husbandry, Weaponry, Nuclear Systems, and License and Review

Art Unit
Supervisory Patent Examiner (SPE)
Telephone
3641 Troy Chambers 571-272-6874
3642 Tashian Adams 571-270-5228 
3643 Peter Poon 571-272-6891
3644 Timothy Collins 571-272-6886
3645 Isam Alsomiri 571-272-6970
3646 Jack Keith 571-272-6878
3647 Tien Dinh 571-272-6899
3648 Vladimir Magloire 571-270-5144 
3649 Darnell Jayne 571-272-7723

Return to Top

3650 Material and Article Handling

Art Unit
Supervisory Patent Examiner (SPE)
Telephone
3651 Gene Crawford 571-272-6911
3652 Saul Rodriguez 571-272-7097
3654 Michael Mansen 571-272-6608
3655 Robert Hodge 571-272-2097
3656 Richard Ridley 571-272-6917
3657 Robert Siconolfi 571-272-7124
3658 Bill Kelleher 571-272-7753
3659 Ramya Burgess 571-272-6011

Return to Top 

3660 Computerized Vehicle Controls and Navigation, Radio Wave, Optical and Acoustic Wave Communication, Robotics, and Nuclear Systems

Art Unit
Supervisory Patent Examiner (SPE)
Telephone
3661 Thomas G. Black 571-272-6956
3662 Jelani Smith 571-270-3969 
3663 Angela Ortiz 571-272-1206
3664 Khoi Tran 571-272-6919
3665 Kimberly Berona 571-272-6909
3667 Faris Almatrahi (Detroit) 313-446-4821
3668 Fadey Jabr 571-272-1516
3669 John Olszewski 571-272-2706

Return to Top

3670 Wells, Earth Boring/Moving/Working, Excavating, Mining, Harvesters, Bridges, Roads, Petroleum, Closures, Connections, and Hardware

Art Unit
Supervisory Patent Examiner (SPE)
Telephone
3671 Thomas B. Will 571-272-6998
3672 David J. Bagnell 571-272-6999
3673 Peter Cuomo 571-272-6856
3674 Doug Hutton 571-272-4137
3675 Kristina Fulton 571-272-7376
3676 Waseem Moorad 571-270-3436
3677 Victor Batson 571-272-6987
3678 Amber Anderson 571-270-5281
3679 Anna Momper 571-270-5788

Return to Top

3680 Business Methods - Incentive Programs, Coupons; Electronic Shopping; Business Cryptography, Voting; Health Care; Point of Sale, Inventory, Accounting; Business Processing, Electronic Negotiation

Art Unit
Supervisory Patent Examiner (SPE)
Telephone
3681 Fonya Long 571-270-5096
3682 Ilana Spar 571-270-7537
3683 vacant  
Eric Stamber 571-272-6724 
3684 Jason Dunham 571-272-8109
3685 Calvin Hewitt 571-272-6709
John Hayes 571-272-6708
Neha Patel 571-270-1492
3686 Elaine Gort 571-272-6781
Victoria Augustine (Detroit) 313-446-4858
3687 Nathan Uber 571-270-3923
3688 Kambiz Abdi 571-272-6702
3689 Minnah Seoh 571-270-7778

Return to Top

3690 Business Methods - Finance/Banking/ Insurance

Art Unit
Supervisory Patent Examiner (SPE)
Telephone
3691 Alexander Kalinowski 571-272-6771
3692 Sarah Monfeldt 571-270-1833
3693 Shahid Merchant 571-270-1360
3694 Bennett Sigmond 571-270-3414
3695 Ryan Donlon 571-270-3602
3696 Namrata Boveja 571-272-8105
3697 Jerry O'Connor 571-272-6787 

Return to Top